Home > Runs & Races

33 Canadians heading to world U20 championships in Colombia in August

2021 medallists Savannah Sutherland and Heather Abadie among those selected

Photo by: Athletics Canada

Thirty-three athletes have been selected to represent Canada at the World U20 Championships in Cali, Colombia from Aug. 1 to 6, Athletics Canada reported on Thursday. The team will consist of 19 women and 14 men, a significantly bigger team than we had at last year’s championships in Kenya (Canada sent eight women and seven men, partly due to the pandemic), where the team earned two bronze medals.

Savannah Sutherland, who won bronze in the women’s 400m hurdles, and Heather Abadie (bronze, pole vault) are among the returning athletes, along with head coach Jason Reindl for his second consecutive year.

Four athletes are currently in the top 10 in the world U20 rankings, and 10 are in the top 25. Watch for Calgary’s Ella Clayton, who attends the University of Oregon, to contend for a medal in the women’s 400m. She is ranked fifth in the world, and has achieved world standard in four events, but plans to focus on the 400m, having placed sixth at worlds in 2021, and hopes for a sub-52 performance.

Toronto’s Almond Small, the national U20 champion and Canadian record holder in the 100m and 200m, is another athlete to watch. Max Davies, also of Toronto, overcame injury to achieve a 10-second personal best in the 1,500, running 3:41.95, which puts him in the top 25 worldwide.

Here is the full roster:

Athlete Name    Event    Hometown    Club   Personal Coach  
Amy Candrlic   Women’s 100m     Calgary    Caltaf  Jason Lindsay   
Ella Clayton   Women’s 400m   Calgary   Caltaf   Christine Lavrety   
Almond Small   Men’s 100m & 200m    Toronto   Flying angels  Earl Ledford  
Tyler Floyd   Men’s 400m     Seattle   G.L.S Speed TC  Tatum Taylor 
Daniel Kidd   Men’s 200m     Edmonton   Running room  Dwight Francis  
Christopher Morales – Williams   Men’s 400m     Vaughan   Speed Academy Athletics Club  Tony Sharpe
Matti Erikson   Men’s 800m and Men’s 1500m     Nelson   Kootenay Chaos  Alex Ulaszonek  
Desmond Fraser   Men’s 100m     Brampton   Brampton Track Club Inc.     
Frank Bucca
Brynley McDermott   Women’s 100m & 200m      
Burlington  
 The Speed Academy  Tony Sharpe  
Hallee Knelsen  Women’s 800m     Aylmer  St. Thomas Legion Track and Field   Harry Stantsos  
Max Davies   Men’s 1500m      Toronto   Royal City Athletics Club  Terry Radchenko  
Chloe Coutts   Women’s 1500m     Toronto   London Western Tfc  Guy Schultz   
  
Emily Martin   Women’s 200m     Barrie   Toronto Racers Athletic Club  Bob Westman  
Siona Chisholm   Women’s 3000m    Antigonish   StFX Track and Field Club     
Eric Gillis
Chloe Thomas   Women’s 3000m     Dundas   Hamilton Olympic Club  Lindsay Crevoiserat  
 
Sadie Sigfstead   Women’s 5000m     Edmonton     
Edmonton Harriers  
Gina Procaccio  
 
Chloe Turner   Women’s 5000m     Calgary   CALTAF  Samantha Read  
   
Avery Pearson   Women’s 800m     Meadow Lake   U of S Huskies   Jamie Epp  
Katelyn Stewart – Barnett   Women’s 1500m   New Westminster  Royal City Track and Field club  Sean Dixon 
Riley Flemington   Men’s 800m       
Oakville  
 Oakville Renegades     
Paula Schnurr
Carter Birade   Men’s 110 Meter Hurdles    Bellingham   Unattached     
Laurent Birade  
Ryder King   Men’s 110 Meter Hurdles    Toronto   Monte Cristo Track Club     
Godfrey James 
Savannah Sutherland   Women’s 400m Hurdles    Borden   Saskatoon Track & Field Club (STFC)  Jason Reindl 
Benjamin Tilson    Men’s 400m Hurdles   LaSalle   Border City Athletics Club   Colin Inglis 
Jenna James   Women’s 400m Hurdles    Milton   Golden Eagles T&F Club     
Harold Rose  
Izzy Goudros   Women’s Heptathlon and Women’s Long Jump    Toronto   Unattached     
Kebba Tolbert  
  
Praise Aniamaka   Men’s Triple Jump     Surrey   Vancouver Thunderbird’s     
Iuliana Kroeger  
Heather Abadie   Women’s Pole Vault    
Ridgeway 
Saugeen Track Club   Joe Sarra   
  
Sonya Urbanowicz   Women’s Pole Vault   Nanaimo  Nanaimo Track and Field   Sven Donaldson 
Nate Paris   Men’s Decathlon   Nanaimo   Nanaimo Track and Field Club   Mike Viers 
Olivia Lundman   Women’s 10,000 M Race Walk    Lantzville   University of British Columbia / Nanaimo Track and Field Club   Gerry Dragomir    
Spencer Lewis   Men’s Shot Put   Carleton Place   Unattached   Corey Wingate  
Peace Omonzane  Women’s Triple Jump  Brampton  Flying Angels  Paul Johnson

 

For more information on Team Canada, click here.