U Sports Cross-Country

Photo: Matt Cecill.

How close were CR‘s late-October nationals predictions to the actual results of the U Sports Cross-Country Championships? Take a look below.

Athletes are sorted by the original ranking, with their result in brackets preceded by a plus/minus for whether they finished ahead of, or behind, the projections. If a runner finished 10th, and we projected them ninth, the bracket would read (-1, ninth).

Note that the list doesn’t adjust for scratches as any crossed out name indicates said runner did not race at the national university cross-country championships in Victoria on Nov. 12. A zero indicates the prediction was accurate.

Women

1. Sasha Gollish – Toronto (0)
2. Gabriela Stafford – Toronto
3. Branna MacDougall – Queen’s (0)
4. Anne-Marie Comeau – Laval
5. Kristina Popadich – Western (0)
6. Claire Sumner – Queen’s (+4, second)
7. Regan Yee – Trinity Western (+3, fourth)
8. Stefanie Smith – Windsor (-1, ninth)
9. Lucia Stafford – Toronto (+3, sixth)
10. Meggie Dargis – McGill (-3, 13th)
11. Hannah Woodhouse – Guelph (-10, 21st)
12. Aurélie Dubé-Lavoie – Laval (+5, seventh)
13. Courtney Hufsmith – Saskatchewan (-2, 11th)
14. Melissa Jones – Calgary (+6, eighth)
15. Jessy Lacourse – Laval (-5, 20th)
16. Amy Stephenson – Queen’s (-18, 34th)
17. Alison Hooper – Victoria (+3, 14th)
18. Madeleine Kelly – Toronto (-6, 24th)
19. Danielle Jossinet – Guelph (+9, 10th)
20. Sarah Wismer – Guelph (+1, 19th)
21. Mirelle Martens – Trinity Western
22. Savanna Jordan – Dalhousie (+10, 12th)
23. Melissa Caruso – McMaster (0)
24. Anne-Marie Gauthier – Laval (-11, 35th)
25. Emma Edmonds – Victoria (-4, 29th)

Men

1. Yves Sikubwabo – Laval (0)
2. Connor Black – Guelph (0)
3. Russell Pennock – Calgary (-1, fourth)
4. Adam Strueby – Regina (-19, 23rd)
5. Antoine Thibeault – Laval
6. Ben Carson – Western (+3, third)
7. Jeff Tweedle – McMaster (-15, 22nd)
8. Caleb De Jong – Trinity Western (-16, 24th)
9. Dany Racine – Laval (+3, sixth)
10. Francois Jarry – McGill (-31, 41st)
11. Kieran McDonald – Alberta (-33, 44th)
12. Declan White – Trinity Western (0)
13. Mark Patton – Guelph (+4, ninth)
14. Angus Rawling – St. FX (+4, 10th)
15. Alex James – Calgary (+10, fifth)
16. Andrew Peverill – Saint Mary’s (-31, 47th)
17. Ben Workman – Guelph (+1, 16th)
18. Eric Wynands – Queen’s (+9, seventh)
19. Jack Sheffar – Western (-55, 74th)
20. Cal DeWolfe – Dalhousie (-11, 31st)
21. Jonny Toombs – Victoria (-36, 57th)
22. Stefan Daniel – Calgary (+8, 14th)
23. Nick Colyn – Trinity Western
24. Sergio Raez Villanueva – McMaster (+16, eighth)
25. Mark Schmidt – Queen’s (-9, 34th)

Full results can be found at Race Day Timing.


Related

Leave a Reply